Informace ke štěňátkům
Jsme mezinárodně uznaná chovatelská stanice a štěňátka prodáváme s průkazem původu (PP).
Je pro nás velmi důležité abychom pro každé naše štěňátko našli páníčky u kterých bude v těch nejlepších rukou. Klademe důraz na to aby štěňátko vyrůstalo ve výborných podmínkách u milujících lidí. Každému zájemci zdůrazňujeme, že je důležité si předem pořádně promyslet, zda se pejskovi dokáže dostatečně věnovat a je na něj 100% připravený. Pořízení štěňátka je závazek na dlouhou dobu (12 -16 let).
Každého vážného zájemce si přejeme vidět osobně, abychom se vzájemně poznali.
Štěňátka žijí s námi doma v bytě v pokojíčku, který mají vyhrazený jen pro sebe. První dny tráví se svojí mámou v porodní bedýnce, kterou později nahradí ohrádka pro štěňátka. Jakmile jsou štěňátka naočkovaná, vydáváme se s nimi ven. Jelikož nedisponujeme zahradou, tak se na vycházkách postupně učí na obojek a vodítko.
Vše důležité pro majitele našich štěňátek
Štěňátko z naší chovatelské stanice odchází do nové rodiny okolo 8. týdne věku.
Na cestu do nového domova má každé štěňátko nachystáno tzv.„startovací batůžek“ který obsahuje:
- EU pas / očkovací průkaz
- set vodítka s obojkem
- balení superprémiového granulovaného krmiva na které je od nás navyklé
- pamlsky
- hračku
- balení podložek na čůrání, na které štěňátko učíme od věku cca 3 - 4 týdnů
- řádnou kupní smlouvu
- průkaz původu, pokud je již plemennou knihou vystaven, většinou jej však po doručení k nám zasíláme doporučeně na adresu majitele
- a malé překvapení na památku
Pravidelná péče
Krmení
Štěňátka přikrmujeme od věku cca 3 týdnů. Krmíme 3- 4 denně kompletním granulovaným krmivem, které s sebou každé ze štěňátek dostane do startovacího balíčku.
Kolikrát denně podávat stravu?
Do 6 měsíců – 3x - 4x denně
Do 1 roku – alespoň 2 denně
Od 1 roku – 1 - 2 denně (přejděte na krmivo pro dospělé psy)
Ke granulím je možné přidávat kvalitní konzervu či zakápnout lososovým či jiným kvalitním olejem. Pokud plánujete přejít na jinou značku krmiva, postupujte tak, že k původnímu krmivu postupně přidávejte po troškách krmivo nové až na něj přejdete úplně. Předejdete tak zažívacím potížím.
Odčervení
Štěňátka z naší CHS jsou při odchodu odčervena několikrát a to ve věku 2, 4, 6, 8 týdne. Dále doporučujeme odčervovat 1x měsíčně do věku 6 měsíců a poté 2 - 3 ročně.
Vhodný odčervovací přípravek (štěňátka odčervujeme pastou, dospělé pejsky tabletkami) vám doporučí váš veterinární lékař.
Očkování
První očkování absolvují štěňátka ve věku 6 týdnů. Při této první návštěvě veterináře jsou současně očipována a obdrží EU pas/očkovací průkaz. Další očkování probíhá dle očkovacího schématu uvedeného v očkovacím průkazu. Datum dalšího očkování je vždy třeba si pohlídat. Okolo 4. měsíce věku proběhne u štěňátka očkování vztekliny.
Srst
Údržba srsti u vipeta není náročná. Stačí dle potřeby vykartáčovat gumovým kartáčem či rukavicí. Je potřeba počítat s línáním. Jeho četnost je individuální. Avšak chloupky na oblečení a nábytku jsou. Ve větší míře na jaře a podzim.
Drápky
Pravidelně zastřihovat speciálně určenými kleštičkami.
Chrup a uši
Kontrolovat. Okolo věku 4 měsíců začne štěňátko přezubovat. Mléčný chrup se mění v trvalý. Důležité je zuby kontrolovat a čistit kartáčkem se zubní pastou pro psy – učte od štěněčího věku. Vhodné je podávání kostí (syrových, z buvolí kůže, sušené vepřové uši, hrtany apod.). Pejsek si tímto zuby udržuje zdravé a čisté.
Uši čistěte smotkem vaty s trochou olejíčku dle potřeby.
Koupání
Vipeta často nekoupejte. Je to zbytečné a pro jeho srst nevhodné. Většinou stačí otřít či omýt klapky a bříško. Časté koupání způsobuje na srsti lupy. Pokud se chystáte koupat (například se vám pejsek v něčem vyválí) použijte šampon pro psy.
Oblékání, sety obojků a vodítek
Vipeti nemají podkožní tuk, proto nezapáchají naopak voní. Nutné je však pořídit oblek.
My máme oblečení na jaro-podzim (tenčí, fleecové), které používáme při teplotách pod 10 stupňů a pak oblečení zimní – pod 0 stupňů.
Oblečení, ale také obojky a vodítka nakupujeme u prodejců Sofa Dog Wear, DG DogGear, RubMe, Kaslovi,…. Prodejců s oblečením a dalšími potřebami pro chrty existuje v dnešní době spousta a člověk si může opravdu vybírat. Navíc mívají často stánky na psích akcích, např. výstavách, kde lze vše vidět a vyzkoušet naživo.
Venčení a pohyb
Štěňátko je potřeba venčit podstatně častěji nežli dospělého psa. Venčete vždy IHNED po probuzení, jídle a hraní si. Důležité je hodně chválit když potřebu venku vykoná. Většinou to chce čas. Štěňátko opravdu nevydrží celý den samo doma bez vykonání potřeby, proto můžete ve štěněčím období používat v době vaší nepřítomnosti již zmiňované podložky.
Postupně se intervaly čůrání prodlužují a v dospělosti vydrží po řádném vyvenčení doma cca 8 - 9 hodin. Je to však individuální.
Co se týče zátěže, dlouhých túr či coursingu, tak s tímto počkejte do dospělosti pejska, což je ve věku cca 12 -15 měsíců, kdy je kompletně ukončen růst a vývoj kostry.
Když zůstane štěňátko doma bez vaší přítomnosti
Všem majitelům našich štěňátek před odchodem z domu vždy doporučujeme štěňátko řádně vyvenčit a v době vaší nepřítomnosti mít jeho pobyt doma o samotě „pod kontrolou“. Přičemž z vlastních zkušeností doporučujeme pořídit štěňátku klec, kterou lze zakoupit v běžných chovatelských potřebách například na stránkách spokojenypes.cz, zoohit.cz, superzoo.cz atd. Rozměrově bývá doporučována klec s výškou cca 70 cm, délkou 100 cm a hloubkou 60 cm. Samozřejmě může být i větší.
Ano, někteří z vás si teď asi řeknou: „V kleci? Nestačí jej mít v jedné vyhrazené místnosti či mu pořídit ohrádku?“ Ohrádku dokáže štěňátko starší 8 týdnů (někdy i dříve) často bez problému přelézt. V kleci je v bezpečí a navíc vám doma vše zůstane bez újmy, např. nábytek, koberce,… Štěňátko se samo nudí, hledá jak se zabavit a ani velké množství hraček či kostiček na okusování mu nezabrání v tom začít okusovat např. sedačku, především pak v období přezubování.
Na klec je potřeba jej postupně naučit (nejdříve mu do ní dát hračku, pamlsky, postupně jej do ní na krátké chvilky zavírat) a zajistit mu v ní misku s vodou, misku s jídlem, hračky a podložku na čůrání. Štěňátko po chvíli začne vnímat klec jako svůj pelíšek. My jsme naše holky v kleci nikdy neměli, jelikož jsme ji kvůli nedostatku informací vnímali špatně. Nicméně po zušenostech našich přátel a dalších chovatelů, bychom již příště neváhali. Pejsek vnímá klec jako svůj domov.